piątek, 22 lipca 2011

BACKSTAGE

POWOLI ZACZYNAMY SIĘ UJAWNIAĆ :)
BACKSTAGE KTÓREGO AUTOREM JEST PIOTR DUDEK.
ZDJĘCIE WYKONANE PODCZAS WSPÓLNEJ WYPRAWY PO WŁW.

niedziela, 3 lipca 2011

WŁW W OBIEKTYWIE

 Dzięcioł zielony





Autor: Piotr Dudek

TURYSTYKA I DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA NA TERENIE ZPK


Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego panują doskonałe warunki do rozwoju turystyki. Środowisko geograficzne parku dostarcza wartości estetycznych i rekreacyjnych. Atrakcyjność turystyczną tego regionu zapewniają: wspaniały mikroklimat, przepiękne krajobrazy, naturalny odcinek doliny Warty, występowanie jurajskich ostańców i morenowych wzgórz, a także bogate dziedzictwo kulturowe tego regionu. Jest to teren łatwy do poruszania się, dostępny komunikacyjnie oraz oferujący podstawową bazę turystyczną.
Przybywają tutaj turyści z: Częstochowy, Górnego Śląska, Łodzi, a przede wszystkim z Wielunia. Spośród turystów odwiedzających park największą grupę stanowią turyści weekendowi. Są wśród nich również zwolennicy czynnego wypoczynku. Zaliczyć należy tu: rowerzystów, wspinaczy skałkowych, zwolenników pieszych wycieczek, spływów kajakowych i jazdy konnej, a także wędkarzy i grzybiarzy. W okresie wakacji dużą część turystów stanowią odpoczywający na urlopach w ośrodkach wczasowych np.: w Kamionie, Załęczu Wielkim, Drobnicach, Krzeczowie oraz właściciele działek rekreacyjnych. Zwiedzanie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego umożliwiają specjalnie w tym celu wytyczone szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.
Przez park prowadzą cztery szlaki piesze: „Jury Wieluńskiej” (długości 45 km)-oznaczony kolorem czerwonym, „Przełomu Warty przez Wyżynę Wieluńską” (długość 22 km) - oznaczony kolorem żółtym, „Kurhanów Książęcych” (długość 5,5 km) - oznaczony kolorem czarnym i „Rezerwatów Przyrody”(długość 30 km) - oznaczony kolorem niebieskim.
Dla miłośników jazdy rowerowej przeznaczone są specjalnie ścieżki rowerowe: „ Załęczańskim Łukiem Warty (długości 25,6 km) – oznaczony kolorem niebieskim, „Nadwarciańskich Krajobrazów (długości 31,9 km) – oznaczony kolorem zielonym, „Przełomu Krzeczowskiego” (długości 20,5 km) – oznaczony kolorem czerwonym oraz będący w fazie projektu szlak „Wapiennych Wzgórz ZPK”.
Niezwykłym doświadczeniem jest możliwość spływu kajakowego rzeką Wartą. Pokonanie odcinka od Działoszyna do Krzeczowa dostarcza niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Płynąc kajakiem możemy podziwiać naturalne, dzikie koryto rzeczne, piękne krajobrazy oraz bogatą faunę i florę regionu.
W Mierzycach leśnicy z Nadleśnictwa Wieluń zaprojektowali leśną ścieżkę edukacyjną. Jej pokonanie zajmuje około dwóch godzin i pozwala na zaobserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wywołanych w sposób naturalny oraz w wyniku działań dokonanych przez człowieka.
Aby przyroda parku jak najdłużej cieszyła społeczeństwo i aby ruch turystyczny nie zniszczył jego walorów, potrzebna jest ciągła działalność dydaktyczna. Centrum szkoleniowo – kształceniowe na tym terenie stanowi „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim – Kępowiźnie. Początkowo miał być Centralną Szkołą Instruktorów Harcerskich, a od 1995 roku stanowi centrum szkoleniowo-wypoczynkowe Łódzkiej Komendy Chorągwi ZHP. Prowadzi się tam szeroko zakrojoną edukację ekologiczną w oparciu o ścisłą współpracę z naukowcami Uniwersytetu Łódzkiego, m.in. z Instytutem Geografii Fizycznej i Ochrony Środowiska UŁ. Wyjątkowe usytuowanie tego terenu pozwala na prowadzenie w ośrodku interesujących zajęć terenowych od zielonych szkół po turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży z całej Polski.
Niestety brak jest dostatecznych środków finansowych na odpowiednie zarządzanie parkiem. Zauważa się tu oznaki negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko przyrodnicze, wywołujące w nim duże zmiany. Przejawia się to poprzez niekontrolowany wyrąb lasów i kłusownictwo. Wzmożony w okresie letnim ruch weekendowy prowadzi do dewastacji naturalniej roślinności. W wzdłuż doliny Warty powstają niekontrolowane wysypiska śmieci. Również miejscowa ludność wykorzystuje naturalne bądź antropogeniczne zagłębienia do gromadzenia nieczystości z gospodarstw. Konieczne prowadzenie jest na szeroką skalę działań mających na celu promowanie niezwykłych walorów tego regionu, propagowanie wśród dzieci i młodzieży edukacji ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, uświadamianie miejscowej ludności o skutkach niewłaściwego gospodarowania. Należy dołożyć wszelkich starań, aby miejsce to zostało zachowane w jak najmniej zmienionym stanie.

Opracowała: Anna Dudek