piątek, 30 grudnia 2011

Cele i sposoby działania Towarzystwa Przyjaciół Wielkiego Łuku Warty.

W związku z rozpoczęciem działalności przez Towarzystwo Przyjaciół Wielkiego Łuku Warty zachęcamy osoby związane z regionem nadwarciańskim, osoby pełne pomysłów i chętne do działania na tym terenie do zapisów w stowarzyszeniu. Zapraszamy przyrodników, wędkarzy, myśliwych, leśników, kajakarzy itp. itd. Poniżej zamieszczamy cele stowarzyszenia, które nadają charakter i definiują płaszczyznę działania stowarzyszenia. Kontakt: Piotr Dudek, dudek.piotr@onet.eu oraz Adam Madaliński, adam.madalinski@wp.pl

Celami TPWŁW są:

  • integracja ludzi wrażliwych na piękno i bogactwo przyrodnicze ZPK;
  • organizowanie ruchu społecznego i kulturalnego wokół stowarzyszenia;
  • podnoszenie poziomu wiedzy i świadomości ekologicznej społeczności regionu;
  • ochrona cennych siedlisk przyrodniczych;
  • ochrona flory i fauny wchodzącej w skład tych siedlisk;
  • rozszerzanie i wzbogacanie siedlisk przyrodniczych;
  • dokumentacja flory i fauny;
  • ochrona zabytków i dziedzictwa kulturowego regionu.
    


TPWŁW realizuje swoje cele poprzez:

  • monitorowanie obszaru Załęczańskiego Parku Krajobrazowego;
  • zwracanie uwagi na zagrożenia odpowiednim instytucją i organizacją;
  • interwencje bezpośrednie w sytuacji zagrożenia dla środowiska naturalnego w granicach określonych   przepisami prawa;
  • udział w postępowaniach administracyjnych i sądowych w sprawach dotyczących ochrony środowiska i praw zwierząt;
  • organizowanie akcji upowszechniających postawy proekologiczne;
  • promocja i pomoc organizacjom, instytucjom i przedsiębiorcom, wspierającym ochronę środowiska i  prawa zwierząt;
  • wspieranie i promocja ośrodków edukacji ekologicznej;
  • popularyzacja technologii sprzyjających ochronie środowiska;
  • organizowanie szkoleń, wykładów, warsztatów;
  • redagowanie strony internetowej;
  • organizowanie imprez i wydarzeń artystycznych;

Działalność, o której mowa  jest działalnością społeczną - non profit.

sobota, 17 grudnia 2011

ZIMORODEK






ZIMORODEK
Autor: Piotr Dudek

DLA SPOSTRZEGAWCZYCH NIE BĘDZIE PROBLEMEM ROZPOZNANIE TEGO PIĘKNEGO PTAKA W NASZYM LOGO :)

Jego dziób jest długi, silny i szary, nogi czerwone. Mimo swoich żywych kolorów upierzenia trudno go wypatrzeć, przeważnie siedzi ukryty w drzewach. Można go zauważyć, kiedy spłoszony leci jak strzała nad wodą, wydając głośny gwizd. Zimorodka charakteryzuje oryginalna technika połowu. Siedzi na gałęzi nad samą powierzchnią wody i obserwuje pływające ryby. Kiedy wypatrzy swą zdobycz, przygląda się jej przez kilka sekund, po czym nurkuje z ogromną szybkością i chwyta ofiarę swoim dziobem. W Polsce zimorodek jest pod ścisłą ochroną. Nie odbywa regularnych wędrówek, pojedyncze osobniki zimują nad niezamarzającymi zbiornikami.

Wymiary: Długość ciała ok. 17 cm, rozpiętość skrzydeł 26-28 cm, długość dzioba ok. 4 cm, waga ok. 30-56 g.

Środowisko życia: Występują wszędzie poza rejonami polarnymi, zasiedla przeróżne środowiska m.in. lasy, zarośla, sawanny, zazwyczaj w pobliżu wody.

Odżywianie: Małe ryby, żaby, skorupiaki, owady.

Tryb życia: Samotniczy tryb życia, z wyjątkiem godów i lęgów.
Rozmnażanie: Zimorodki osiągają dojrzałość płciową około pierwszego roku życia, okres godowy trwa od kwietnia do lipca. Gniazdem jest pozioma nora w stromym urwisku. W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi, składając od kwietnia do lipca 6 do 8 jaj. Jaja wysiadywane są przez okres 19 do 21 dni przez obydwoje rodziców. Pisklęta opuszczają gniazdo po ukończeniu jednego miesiąca.
ŹRÓDŁO: http://atlas-zwierzat.pl


niedziela, 27 listopada 2011

Rudzik




Rudzik jest małym leśnym ptakiem, długość jego ciała nie przekracza 14 cm. Rozpoznasz go po bardzo charakterystycznym ubarwieniu – pierś, gardło i boki głowy ma (zgodnie ze swoja nazwą) rude. Rudzik odlatuje zimą na zachód i południe, na tereny zasobniejsze w pokarm. Bardzo rzadko zimuje w Polsce i w Europie północnej.
Zamieszkuje licznie cieniste lasy, zwłaszcza te z dobrze rozwiniętym podszytem, z dużą ilością wykrotów i stertami murszejących gałęzi. Lubi drzewostany wilgotne. Odżywia się głównie owadami i pająkami, nie gardzi także nasionami. Gniazdo zakłada na ziemi lub nisko nad ziemią, w wykrocie. Wiosną rudzik często śpiewa w pobliżu gniazda. Jego śpiew jest piękny, zwraca uwagę uważnych słuchaczy.



Autor: Piotr Dudek

sobota, 1 października 2011

Ptaki wodno błotne

 
Mewa Srebrzysta
Autor: Adam Madaliński

W naszym kraju mewa ta gniazduje zaledwie 30 lat. Kolonizacja rozpoczęła się w 1968 roku na wybrzeżu Słowinskim i trwa do dziś. Gatunek ten rozprzestrzenia sie wyraźnie w kierunku południowym (skrajnie: Lubelszczyzna) a największe koncentracje występują na wybrzeżu bałtyckim i w Dolinie Środkowej Wisły jak i w dolnym biegu Warty. Obecny stan populacji lęgowej szacuje się na 2100-2200 par (ok 2,5% świat. popul.). W kraju gniazduje podgatunek argentatus.



 
Perkoz Dwuczuby
Autor: Adam Madaliński

Długość ciała: 46-51 cm. Ptak wielkości kaczki ale o smuklejszej sylwetce z długą szyją i zaostrzonym dziobem. Łatwo rozpoznawalny po rdzawej kryzie na bokach głowy i czubie na głowie. Spód ciała biały, wierzch brunatny. W szacie spoczynkowej traci ozdobne pióra na głowie. Perkozy są pozbawione zupełnie ogona. Latają dobrze, choć czynią to niechętnie. Podczas toków para wykonuje rytualny taniec godowy polegający na stawaniu słupka naprzeciwko siebie i na potrząsaniu głowami. Pisklęta o paskowanym upierzeniu głowy i szyi są wożone na grzbiecie przez rodziców. 


Startujące Łyski   
Autor: Adam Madaliński
Łyska (zwyczajna) (Fulica atra atra) – Europa, północna Afryka, Azory i Wyspy Kanaryjskie oraz Azja Środkowa aż po Japonię oraz Indie i Cejlon na południu. Przeloty w marcu-kwietniu i październiku-listopadzie, tworzy wówczas stada liczące tysiące osobników. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, jeziorach alpejskich, południowej Azji aż po Filipiny i północnej Afryce. W Polsce gnieździ się licznie w całym kraju poza najwyższymi partiami gór, licznie zimuje na podgrzewanych, niezamarzających zbiornikach (np. na jeziorach konińskich)

piątek, 19 sierpnia 2011

Brodzące: Czapla siwa i Czpla Biała

 Autor: Adam Madaliński

Czapla siwa:
 Najbardziej rozprzestrzeniona czapla Eurazji, jej odpowiednikiem w Ameryce Północnej jest Czapla modra, w tropikach Czapla czarnobrzucha a w Australii - Czapla białoszyja. Obecnie nie jest prześladowana tak jak dawniej, zwiększa się więc zarówno jej liczebność jaki i zasięg. Zazwyczaj widuje się ją polującą samotnie lub w linii kilku ptaków rozstawionych wzdłuż brzegu.Trwa w bezruchu przez długi czas. Szczyt jej aktywności przypada na zmierzch i brzask. Wszechstronny drapieżnik - poluje na ryby, drobne ssaki i ptaki; potrafi także chwytać w locie owady. Zimą zjada dżdżownice, szczury i myszy, których szuka na polach. Gniazduje kolonijnie wysoko na drzewach. Mimo iż jej lot jest powolny i ociężały, potrafi zanurkować w dół, lądując na gnieździe lub żerowisku.
Źródło: Encyklopedia PWN

 Autor: Adam Madaliński

 Autor: Adam Madaliński

Czapla biała:
Czapla biała, jak inne podobne gatunki, specjalizuje się w wyszukiwaniu i chwytaniu drobnych zwierząt. Podczas gdy Czapla modra i inne Czaple cierpliwie czekają godzinami, by pochwycić dużą rybę, Czapla biała poświęca większość czasu na aktywne łowienie drobnych ryb i owadów, a w czasie, gdy w gnieździe są pisklęta, także większość nocy. Mimo iż Czaple białe są stadne i często polują w grupach, są też agresywne, czasami nawet zabijają i zjadają pisklęta z sąsiednich gniazd. W szacie godowej Czapla biała jest łatwa do odróżnienia od innych podobnych gatunków, gdyż nie ma wydłużonych piór na głowie. Od białej odmiany czapli modrej różni się lżejszą budową ciała i dłuższą szyją. W USA Czaple białe odbudowują swą liczebność i zasięg po latach prześladowań związanych z pozyskiwaniem ich piór. W Europie ich liczba wzrasta od lat 90. XX w., obserwuje się też kolonizację nowych środowisk.



Autor: Adam Madaliński

poniedziałek, 1 sierpnia 2011

Położenie i historia powołania ZPK


Załęczański Park Krajobrazowy położony jest w obrębie Wyżyny Wieluńskiej. Jest to najdalej na północ wysunięta i zarazem najniżej położona część Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej. Jej północna granica zaznacza się wyraźnie w krajobrazie w postaci  kilkudziesięciometrowej krawędzi i stanowi granicę oddzielającą Wyżyny Polskie od Nizin Środkowopolskich.  Krajobraz tej części Jury jest wprawdzie bardziej monotonny, lecz nie pozbawiony wartości estetycznych. Każdy odwiedzający Załęczański Park Krajobrazowy zwraca uwagę na zróżnicowanie krajobrazu na tym terenie. Przemierzając szlaki turystyczne parku nie sposób nie zauważyć walorów tego regionu. Krajobraz parku obfituje w różnorodne formy rzeźby, które nadają mu niepowtarzalny urok.  Bogata przeszłość tego regionu wywarła wpływ na piękno współczesnego krajobrazu.
Między Działoszynem a Krzeczowem rzeka Warta na długości około 40 km zatacza charakterystyczny „Wielki Łuk”. Rzeka zmuszona opłynąć znajdujący sie na jej drodze wapienny masyw Wyżyny Wieluńskiej, wcina się głęboko w podłoże, tworząc trzy malownicze przełomy: działoszyński, załęczański i krzeczowski. Atrakcyjność krajobrazową tego obszaru wzbogacają również wychodnie skał mezozoicznych w postaci wzgórz i pagórków ostańcowych z różnorodnymi przejawami krasu powierzchniowego i podziemnego. Można tu spotkać m. in.: jaskinie, leje krasowe, szczeliny, studnie i pola lapiazowe. Na malowniczość tego regionu wpływają także występujące tu formy polodowcowe, takie jak: wzgórza morenowe, pola sandrowe, pagórki kemowe  oraz formy erozyjne typu : wąwozów, parowów czy debrzy. Wzdłuż doliny Warty spotkać możemy: źródła, starorzecza, torfowiska, które są cennym miejscem siedliskowym dla fauny i flory. Na atrakcyjność krajobrazową tego regionu wpływają też naturalne lasy liściaste – buczyny i dąbrowy a także roślinność wapieniolubna.
Obok wartości estetycznych i rekreacyjnych obszar ten oferuje turyście walory naukowe, dydaktyczne i kulturowe. Stare osiedla nadwarciańskie – Działoszyn, Kamion, Toporów, Przywóz, Załęcze Wielkie, Bieniec to miejsca bogate w zabytki kultury materialnej.
W celu ochrony walorów krajobrazowych, naturalnej fauny i flory oraz urokliwego odcinka doliny Warty w dniu 5 stycznia 1978r., uchwałą nr XIII/50/78 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Sieradzu powołano do życia „Załęczański Park Krajobrazowy”.  Został w ten sposób zwieńczony wieloletni wysiłek naukowców dążących do zapewnienia temu obszarowi należytego statusu i ochrony. Ustalono zasady użytkowania parku i niezbędne ograniczenia. Był to pierwszy park krajobrazowy w planowanym zespole Jurajskich Parków Krajobrazowych i czwarty park krajobrazowy na obszarze Polski.
Park krajobrazowy jest przestrzennie wydzielonym obszarem o określonych granicach, poddanym ochronie ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe, w celu zachowania oraz popularyzacji tych wartości w warunkach zrównoważonego rozwoju. Ochrona polega na wyeliminowaniu tych form gospodarowania, które niszczą środowisko przyrodnicze i obniżają estetykę krajobrazu. W parku krajobrazowym prowadzona jest z niewielkimi ograniczeniami gospodarka rolna i leśna oraz kontrolowana jest wszelka działalność budowlana. Niedozwolone  jest stawianie obiektów przemysłowych i komunikacyjnych, których funkcje nie są związane z zadaniami parku.

Do głównych zadań parku należy:

 wzmocnienie krajowej sieci obszarów chronionych
zapewnienie ochrony walorom środowiska przyrodniczego  i kulturowego
 przeciwdziałanie degradacji środowiska na tym terenie,
 zaspokojenie potrzeb rekreacyjnych, wypoczynkowych oraz edukacyjnych ludności

Park otoczony jest strefą ochronną, tzw. otuliną, która obejmuje przyległe do parku tereny leśne i rolne. Tutaj ograniczenia użytkowania są mniejsze niż na terenie parku. W skład parków krajobrazowych wchodzą obszary o cennym i mało przekształconym krajobrazie oraz o dużej wartości przyrodniczej, które nie weszły w skład parków narodowych.
 Obecnie Załęczański Park Krajobrazowy zajmuje obszar o powierzchni 26 760 ha, z czego sam park zajmuje 14 750 ha, a jego strefa ochronna – 12 010 ha. Aktualnie obowiązującym aktem prawnym jest Rozporządzenie Nr 45/2005 Wojewody Łódzkiego z dnia 24 listopada 2005 w sprawie ZPK w granicach województwa łódzkiego.
Po zmianach administracyjnych z 1998 roku Załęczański Park Krajobrazowy znalazł się w granicach trzech województw: łódzkim, śląskim i opolskim. Zdecydowana jego część leży na terenie województwa łódzkiego w powiatach: wieluńskim (gmina Pątnów i Wierzchlas) i pajęczańskim (gmina Działoszyn). Stanowi to około 85% powierzchni całego parku. Na terenie województwa śląskiego park leży w granicach powiatu kłobuckiego (gmina Lipie), co równa się 11% całego obszaru parku. Najmniejsza jego część (ok. 4%) znajduje się na terenie województwa opolskiego w powiecie oleskim (gmina Rudniki)




Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego utworzono 5 rezerwatów: „Węże”, „Szachownica”, „Bukowa Góra”, „Dąbrowa w Niżankowicach”, „Stawiska”, 4 użytki ekologiczne -  starorzecze „Wronia Woda” oraz trzy bagna śródlądowe i 16 pomników przyrody.
 Opracowała Anna Dudek

piątek, 22 lipca 2011

BACKSTAGE

POWOLI ZACZYNAMY SIĘ UJAWNIAĆ :)
BACKSTAGE KTÓREGO AUTOREM JEST PIOTR DUDEK.
ZDJĘCIE WYKONANE PODCZAS WSPÓLNEJ WYPRAWY PO WŁW.

niedziela, 3 lipca 2011

WŁW W OBIEKTYWIE

 Dzięcioł zielony





Autor: Piotr Dudek

TURYSTYKA I DZIAŁALNOŚĆ DYDAKTYCZNA NA TERENIE ZPK


Na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego panują doskonałe warunki do rozwoju turystyki. Środowisko geograficzne parku dostarcza wartości estetycznych i rekreacyjnych. Atrakcyjność turystyczną tego regionu zapewniają: wspaniały mikroklimat, przepiękne krajobrazy, naturalny odcinek doliny Warty, występowanie jurajskich ostańców i morenowych wzgórz, a także bogate dziedzictwo kulturowe tego regionu. Jest to teren łatwy do poruszania się, dostępny komunikacyjnie oraz oferujący podstawową bazę turystyczną.
Przybywają tutaj turyści z: Częstochowy, Górnego Śląska, Łodzi, a przede wszystkim z Wielunia. Spośród turystów odwiedzających park największą grupę stanowią turyści weekendowi. Są wśród nich również zwolennicy czynnego wypoczynku. Zaliczyć należy tu: rowerzystów, wspinaczy skałkowych, zwolenników pieszych wycieczek, spływów kajakowych i jazdy konnej, a także wędkarzy i grzybiarzy. W okresie wakacji dużą część turystów stanowią odpoczywający na urlopach w ośrodkach wczasowych np.: w Kamionie, Załęczu Wielkim, Drobnicach, Krzeczowie oraz właściciele działek rekreacyjnych. Zwiedzanie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego umożliwiają specjalnie w tym celu wytyczone szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.
Przez park prowadzą cztery szlaki piesze: „Jury Wieluńskiej” (długości 45 km)-oznaczony kolorem czerwonym, „Przełomu Warty przez Wyżynę Wieluńską” (długość 22 km) - oznaczony kolorem żółtym, „Kurhanów Książęcych” (długość 5,5 km) - oznaczony kolorem czarnym i „Rezerwatów Przyrody”(długość 30 km) - oznaczony kolorem niebieskim.
Dla miłośników jazdy rowerowej przeznaczone są specjalnie ścieżki rowerowe: „ Załęczańskim Łukiem Warty (długości 25,6 km) – oznaczony kolorem niebieskim, „Nadwarciańskich Krajobrazów (długości 31,9 km) – oznaczony kolorem zielonym, „Przełomu Krzeczowskiego” (długości 20,5 km) – oznaczony kolorem czerwonym oraz będący w fazie projektu szlak „Wapiennych Wzgórz ZPK”.
Niezwykłym doświadczeniem jest możliwość spływu kajakowego rzeką Wartą. Pokonanie odcinka od Działoszyna do Krzeczowa dostarcza niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Płynąc kajakiem możemy podziwiać naturalne, dzikie koryto rzeczne, piękne krajobrazy oraz bogatą faunę i florę regionu.
W Mierzycach leśnicy z Nadleśnictwa Wieluń zaprojektowali leśną ścieżkę edukacyjną. Jej pokonanie zajmuje około dwóch godzin i pozwala na zaobserwowanie zjawisk zachodzących w przyrodzie wywołanych w sposób naturalny oraz w wyniku działań dokonanych przez człowieka.
Aby przyroda parku jak najdłużej cieszyła społeczeństwo i aby ruch turystyczny nie zniszczył jego walorów, potrzebna jest ciągła działalność dydaktyczna. Centrum szkoleniowo – kształceniowe na tym terenie stanowi „Nadwarciański Gród” w Załęczu Wielkim – Kępowiźnie. Początkowo miał być Centralną Szkołą Instruktorów Harcerskich, a od 1995 roku stanowi centrum szkoleniowo-wypoczynkowe Łódzkiej Komendy Chorągwi ZHP. Prowadzi się tam szeroko zakrojoną edukację ekologiczną w oparciu o ścisłą współpracę z naukowcami Uniwersytetu Łódzkiego, m.in. z Instytutem Geografii Fizycznej i Ochrony Środowiska UŁ. Wyjątkowe usytuowanie tego terenu pozwala na prowadzenie w ośrodku interesujących zajęć terenowych od zielonych szkół po turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży z całej Polski.
Niestety brak jest dostatecznych środków finansowych na odpowiednie zarządzanie parkiem. Zauważa się tu oznaki negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko przyrodnicze, wywołujące w nim duże zmiany. Przejawia się to poprzez niekontrolowany wyrąb lasów i kłusownictwo. Wzmożony w okresie letnim ruch weekendowy prowadzi do dewastacji naturalniej roślinności. W wzdłuż doliny Warty powstają niekontrolowane wysypiska śmieci. Również miejscowa ludność wykorzystuje naturalne bądź antropogeniczne zagłębienia do gromadzenia nieczystości z gospodarstw. Konieczne prowadzenie jest na szeroką skalę działań mających na celu promowanie niezwykłych walorów tego regionu, propagowanie wśród dzieci i młodzieży edukacji ekologicznej i poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, uświadamianie miejscowej ludności o skutkach niewłaściwego gospodarowania. Należy dołożyć wszelkich starań, aby miejsce to zostało zachowane w jak najmniej zmienionym stanie.

Opracowała: Anna Dudek 

wtorek, 28 czerwca 2011

FAUNA I NIE TYLKO

 KORMORAN CZARNY
 ŁABĘDŹ NIEMY i ŁABĘDŹ KRZYKLIWY
 ZACHÓD NAD DOLINĄ WARTY
 ZACHÓD NAD DOLINĄ WARTY
 LAS ZIMOWĄ PORĄ
STRZYŻYK
JASZCZURKA ZWINKA
AUTOR: ADAM MADALIŃSKI