Mewa Srebrzysta
Autor: Adam Madaliński
W naszym kraju mewa ta gniazduje zaledwie 30 lat. Kolonizacja rozpoczęła się w 1968 roku na wybrzeżu Słowinskim i trwa do dziś. Gatunek ten rozprzestrzenia sie wyraźnie w kierunku południowym (skrajnie: Lubelszczyzna) a największe koncentracje występują na wybrzeżu bałtyckim i w Dolinie Środkowej Wisły jak i w dolnym biegu Warty. Obecny stan populacji lęgowej szacuje się na 2100-2200 par (ok 2,5% świat. popul.). W kraju gniazduje podgatunek argentatus.
Perkoz Dwuczuby
Autor: Adam Madaliński
Długość ciała: 46-51 cm. Ptak wielkości kaczki ale o smuklejszej sylwetce z długą szyją i zaostrzonym dziobem. Łatwo rozpoznawalny po rdzawej kryzie na bokach głowy i czubie na głowie. Spód ciała biały, wierzch brunatny. W szacie spoczynkowej traci ozdobne pióra na głowie. Perkozy są pozbawione zupełnie ogona. Latają dobrze, choć czynią to niechętnie. Podczas toków para wykonuje rytualny taniec godowy polegający na stawaniu słupka naprzeciwko siebie i na potrząsaniu głowami. Pisklęta o paskowanym upierzeniu głowy i szyi są wożone na grzbiecie przez rodziców.
Startujące Łyski
Autor: Adam Madaliński
Łyska (zwyczajna) (Fulica atra atra) – Europa, północna Afryka, Azory i Wyspy Kanaryjskie oraz Azja Środkowa aż po Japonię oraz Indie i Cejlon na południu. Przeloty w marcu-kwietniu i październiku-listopadzie, tworzy wówczas stada liczące tysiące osobników. Zimuje w południowej i zachodniej Europie, jeziorach alpejskich, południowej Azji aż po Filipiny i północnej Afryce. W Polsce gnieździ się licznie w całym kraju poza najwyższymi partiami gór, licznie zimuje na podgrzewanych, niezamarzających zbiornikach (np. na jeziorach konińskich)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz